Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Hubertus Spalski 2019

Hubertus Spalski 2019

 

 

XX Hubertus Spalski 2019

 

26 – 27 października 2019 roku

 

 

XX Hubertus Spalski – odbywający się w dniach 26-27 października 2019 roku           w miejscowości Spała, w województwie łódzkim – to największa otwarta impreza myśliwska i jeździecka w Polsce. Wydarzenie gromadzi w sumie kilka tysięcy myśliwych, jeźdźców i coraz więcej turystów, przyjeżdżających z całej Polski, którzy w czasie dwudniowej imprezy plenerowej poznają tradycje związane z łowiectwem i jeździectwem, łącznie z tradycyjną gonitwą „za lisem”. Hubertus Spalski to dla uczestników okazja do zapoznania się z kuchnią myśliwską, ubiorem i sprzętem myśliwskim, bogatą kulturą łowiecką. Służą temu stanowiska promocyjno-edukacyjne, koncerty muzyki myśliwskiej i inne atrakcje towarzyszące – pokaz jeźdźców, sokolników i kynologów. Tegoroczny XX Hubertus Spalski odbywać się będzie ze znacznie ciekawszym niż dotychczas programem, który akcentować ma przede wszystkim ważną rolę kulturową łowiectwa i jeździectwa oraz znaczenie dziczyzny jako niezwykle zdrowego i smacznego mięsa, mało ciągle znanego wśród Polaków.

 

*****

 

Główną atrakcją dla mieszkańców Spały, turystów i gości Hubertusa Spalskiego będzie Jarmark Hubertowski. Rozpoczynająca się już od godziny 10 rano w centrum Spały impreza pozwoli kupić akcesoria myśliwskie i jeździeckie, ale także np. wina łowieckie i nalewki, tradycyjne pieczywo, polskie grzyby i przyprawy. Nie zabraknie okazji do interakcji m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zaprasza całe rodziny do leśnego zakątka – pełnego zagadek, wiedzy, konkursów i ciekawostek. Na estradzie występować będą zespoły muzyczne, m.in. Reprezentacyjny Zespół Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka oraz Wacław Masłyk z zespołem „Żubrosie”.

Podczas Jarmarku Hubertowskiego Kulinaria Spalskie zaprezentuje m.in.                    Jakub Wolski, uczestnik programu „Hell’s Kitchen”, felietonista „Łowca Polskiego”, Szef kuchni specjalizujący się w dziczyźnie. W DZIKIM FOOD TRUCK’U zamówić będzie można wyjątkowego dzikiego burgera, a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi we współpracy z Kucharzem zaprasza na spalską zupę myśliwską pachnącą grzybami   serwowaną z wielkiego kotła.

*****

 

Przez cały pierwszy dzień imprezy w centrum Spały odbywać się będzie Jarmark Hubertowski, Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich, a w Hotelu Prezydent II Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. prof. Andrzeja Rokickiego.

 

Prawdziwym widowiskiem będzie drugi dzień święta hubertowskiego w Spale,                   tzw. Hubertus Jeździecki. Tego dnia na łąki nadpilickie (pomiędzy Spałą a Brzustowem) zjeżdżają miłośnicy jeździectwa. Najważniejsza jest tradycyjna pogoń „za lisem”, ale program niedzielny przewiduje też pokazy jeździeckie, zaprzęgów, konkursy, gry i zabawy z koniem - przy udziale publiczności, oczywiście odbędzie się także część druga Jarmarku Hubertowskiego i na zakończenie zabawa taneczna na świeżym powietrzu.

 

*****

 

Głównymi organizatorami imprezy są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, Zarząd Okręgowy PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale oraz władze Gminy Inowłódz (na której terenie leży Spała). Hubertus został wsparty organizacyjnie tym razem m.in. także przez Redakcję „Łowca Polskiego”, Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Radomiu, Stowarzyszenie „Spalski Hubertus Jeździecki” oraz Klub Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego.

 

Tegoroczny Hubertus w Spale został objęty Patronatami: Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego oraz Łowczego Krajowego Alberta Kołodziejskiego.

 

 

Strona wydarzenia: www.hubertusspalski.pl

 

Link do wydarzenia na facebook’u: https://www.facebook.com/events/447958805815422/

 

Film promujący wydarzenie: https://www.youtube.com/watch?v=s9lWX6YBz6k

 

Relacja z poprzedniego roku, z dnia jeździeckiego, polecamy: https://www.youtube.com/watch?v=bLRYoZ3LN3I

 

 

 

 

 

PROGRAM WYDARZENIA:
26 października 2019 r. /sobota/
07:00 Hubertowska Msza Polowa
07:30 Apel na łowy – zbiórka myśliwych
08:00 – 13:00 Polowania hubertowskie
08:30 – 14:00 II Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Andrzeja Rokickiego
10:00 – 15:00 Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich
10:00 – 17:00 Jarmark Hubertowski
12:00 – 17:00
• Kulinaria Spalskie
- pokaz kulinarny i degustacja dziczyzny: Chef Jakub Wolski i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zapraszają na zupę myśliwską pachnącą spalskimi grzybami
- Dziki Food Truck
• Koncerty muzyczne
12.00 – 13.00 Zespół Folklorystyczny z Gminy Inowłódz „Królowianie”
13.00 – 13.30 Wacław Masłyk z zespołem „ŻUBROSIE”
13.30 – 14.00 Ogłoszenie zwycięzców wystawy psów myśliwskich
14.00 – 14.30 Występ Mieczysława Leśniczaka
15:00 - 15:30 Ogłoszenie króla i wicekrólów polowania 2019
15.30 Ogłoszenie zwycięzców II Konkursu Sygnalistów Myśliwskich im. Andrzeja Rokickiego
16.00 Konkurs na dzikiego wild burgera – Chef Jakub Wolski

27 października 2019 r. /niedziela/
HUBERTUS JEŹDZIECKI (tereny łąk nadpilicznych)
10:00 Rozpoczęcie Jarmarku Jeździeckiego
Przywitanie zwycięzców poprzednich edycji gonitwy za lisem Spalskiego Hubertusa Jeździeckiego.
11:00 - 12:00 Odprawa – rejestracja jeźdźców i koni
12:00 - 13:00 Uroczyste otwarcie Spalskiego Hubertusa Jeździeckiego
13:00 - 13:30 Prezentacja uczestników i koni biorących udział w gonitwie - wyjazd w teren
13:30 - 15:00 Pokazy jeździeckie, zaprzęgów, konkursy, gry i zabawy z koniem - przy udziale publiczności
15:00 Powrót jeźdźców z terenu
15:30 Gonitwa Główna - pogoń za lisem
16:00 Kabaret „Szkoda łez”
Zabawa przy zespole Metius